okuYORUM

Bilgi paylaştıkça çoğalır

Alİ GÜHNAN KİMDİR?

Ali GÜNHAN

Kütüphaneci, Araştırmacı, Yazar       

1957 yılında Kütahya'da dünyaya geldi. İlk eğitimini Aslanapa'ya bağlı Bayat köyünde bitirdi. 1985 yılında Kütahya Belediyesinde işe başlayan Ali GÜNHAN 1986 Yılı Haziranında Belediye Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi'nde görevlendirilmiştir. Verilen bu görevden itibaren Kütüphane de kalarak Kütüphane'nin arşiv ve diğer hizmetleriyle meşgul olmuştur. Bu süreçte açıktan ortaokul ve lise eğitimini de tamamlamış ve Osmanlıca Türkçesini öğrenmiştir.

Kütüphanedeki en önemli görevlerinden biri, buradaki henüz tespit, tasnif ve kaydı yapılmamış Osmanlıca eser ve belgelerin tespit ve tasnifini yapıp künyelerini Türkçe olarak belirlemek suretiyle kayıtlara geçmesini sağlamak olmuştur.  

Artan zamanlarında, arşiv çalışmaları esnasında rastladığı ilginç, önemli belge ve bilgileri değerlendirerek gazete, dergi gibi muhtelif yayınlarda yazarak okuyucuyla paylaşmaktadır. Bunun yanında değişik konularda özellikle de Kütahya ile ilgili çeşitli araştırma çalışmaları da yapar.  Bu çalışmalarını da özellikle yerel gazetelerde okuyucularla paylaşır.

Yazıları, genelde "Günhanname" , "Seçme  Bilgiler", "Kütahya Vesikaları", "Mecmuaname" gibi başlıklar altında çıkmaktadır. Genel ve yerel olarak Tarih, edebiyat, Folklor, Kütahya geçmişinde önemli kayda değer olaylar gibi konulardan oluşan yazılarından bazıları: "Kaynaklarda Kütahya, Seyahatnamelere Göre Kütahya, Kütahya İşgal Belgeleri, Kütahya Menkıbeleri, Kütahya Medreseleri, Ermeni katliamları raporları" vs.

Günümüze kadar 11 kitabı basılmış ve yayımlanmıştır. İşte basılan eserleri:

Kütahya ve Yöresi Folklorundan Damlalar

Anadolu'da Yunan Zulmü Raporlarında Kütahya

Belgelerle Mustafa Hakkı Yeşil Hayatı  Kütüphanesi ve Eserleri,

Şeyhi'nin Kenzül-menafi Tıp Risalesi,

Nihat DEĞİRMENCİ ile birlikte hazırladığı Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı Temel Atma Töreni Nutukları,

Kürşat Nusret ERDEN ile birlikte hazırladığı, editörlüğünü de Mustafa Bıyıklı'nın yaptığı Donanma Mecmuası ÇANAKKALE 5-18 Mart Zaferi ve Bir Destanın Hatıra Panoraması

İstiklal Mücadelemizi Canlı Tutan Dumlupınar Nutukları,

Milli Mücadele Döneminde Kütahya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Milli Yardım Defteri 3,

Ali GÜNHAN, Uğur Türkmen, Çiğdem Baloğlu ve Burak Güyer'le birlikte hazırladıklarıCemil Rasim'in İlk Mekteblere Çocuk Şarkıları,

Hayatı ve Eserleriyle Çini-Seramik Heykel Sanatçısı Ömer Cessur,

Sürgün Yıllarında Şehzade Mahmut Şevket Efendi ve Yakınlarına Ait Mektuplar,

Ayrıca çeşitli konularda yazdığı şiirleri de mevcuttur.

         Ali Günhan'ın paylaştığı yazılar ve basılan eserlerindeki en önemli özellik, çoğunun Osmanlıcadan günümüz Türkçe okunuşuna uygun olarak fazla yorumlamadan bilgi ve kaynak amaçlı olarak çevrilmiş olmasıdır. Çünkü, bu tür belge ve kaynaklara ulaşmanın kolay olmadığını düşünerek bunların raflarda beklemekle belki de ziyan olup gitmelerini önlemeyi amaçlamıştır.  Bu nedenle de araştırma ve inceleme yapacaklar için belgeleri orijinal halleriyle yansıtmaya çalışmıştır.

2006 yılında kendi isteğiyle emekli olmuştur. Ancak Belediye tarafından kütüphanedeki görevine emekli olarak devam etme talebinde bulunur. Ali Günhan bu talebi severek kabul etmiştir. Böylece Kütüphanedeki arşiv hizmetine devam etmektedir.

Evli ve iki çocuk babası olan Ali Günhan, çalışmalarına aynen devam etmektedir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ


Adres:

Merkez / KÜTAHYA

Telefon:

(533) 686-83-15

E-Posta adresi:

gunhanname@hotmail.com
    |